5 " Б" сыныпта ашық сабақ "Сырда туған сырдың ұлы"
Мұғалімнің аты-жөні: | Исмаилова Гульсара Жанатовна | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/сынып | Қазақ тілі мен әдебиеті, 5 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қай аптаның нешінші сабағы | 2 тоқсан, № 9-10 сабақ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 5-тарау: Су – тіршілік көзі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сырда туған сырдың ұлы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары: | 5.1.2.1.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау 5.5.1.4–сан есімдерді жазба жұмыстарында орынды қолдану,түрлерін ажырату; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері/уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру /2 мин/ Білу және түсіну /6 мин/ | Ұйымдастыру кезеңін жүргізеді. Сәлеметсіңдер ме оқушылар! 5-сыныптың қазақ тілі мен әдебиеті пәніне қош келдіңіздер! Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Сырда туған сырдың ұлы Бүгінгі сабақта үйренетініміз:
Сан есім түрлерін ажырата білу.Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды түзетеді, бағалайды Жаңа сөздермен танысыңыз! Оларды есте сақтаңыз! Дүниеге келу – родившийся,родиться. Мысалы: Қызылорда қаласында дүниеге келген. Жинақ – сборник. Мысалы: Өзінің еліне,жеріне деген өлең жинағын шығарған. Түсіру – снимать (фото,сьемки) Мысалы:Сырдың сұлу өзенін-өлеңге түсірген. Әмбебап (жан-жақты тұлға)– универсальный,всесторонний.Мысалы:Әбділда Тәжібаев –ақын,жазушы,драматург,доктор,профессор. Бейнероликті тамашалаңыз. Берілген тапсырмаларды орындаңыз! Оқылым 106 бет , 3 тапсырма мәтінді тындадыңыз енді оқимыз. | Сәлемдеседі Үйге берілген тапсырманы айтады,сұрақтарға жауап береді. Айтылым Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеге жазады, қайталайды Оқушылар мәтінді ішінен оқиды, дыбыстап тізбекпен оқиды. | Өзін-өзі бағалайды | Видео-аудио суреттер, кесте, диограмма, презентация, электронды құралдар, т.б. Бейнеролик , оқулық | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану /10 мин/ | 1-тапсырма: 2–тапсырма. Берілген сөйлемге екі нұсқада сұрақ қой.
Дескриптор: Дұрыс сұрақ құрайды Өз жауабыңды салыстырып көр!
| Берілген сөйлемдерге екі нұсқада сұрақ қояды Оқушылар қойған сұрақтарын салыстырады | Өзін-өзі бағалайды Өзін-өзі бағалайды | кесте оқулық | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау /20 мин/ | Оқулықпен жұмыс 106 бет , 4 тапсырма Берілген ақпараттың дұрыстығын тексер!Түсіндір Дескриптор:
| Оқулықпен жұмыс жүргізеді Оқулықпен жұмыс жүргізеді «Дұрыс, бұрыс» сөйлемдерді анықтайды Оқушылар семантикалық картаны толтырады. Зат есімді, сын есімді, етістікті еске түсіреді. Тақтамен жұмыс сан есімдерді сөзбен жазады Түрлерін ажыратады. | Өзін-өзі бағалайды Өзін-өзі бағалайды Өзін-өзі бағалайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6-тапсырма. Мәтіндегі сан есімді тауып,оларды сөзбен жаз.Түрлерін ажырат Сырдария өзені Орталық Тянь-Шань жоталарынан басталады. Ол Қырғызстан,Өзбекстан,Тәжікстан арқылы өтіп,Қазақстандағы Арал теңізіне құяды. Сырдария өзенінің ұзындығы -2219 км. Қазақстандағы ұзындығы -1400 км.Өзен бойында ежелгі қалалардың орны бар.Соның бірі –ХІХ ғасырда салынған көне Қызылорда қаласы. Дескриптор:
Өзіңді тексер! Сырдария өзені Орталық Тянь-Шань жоталарынан басталады. Ол Қырғызстан,Өзбекстан,Тәжікстан арқылы өтіп,Қазақстандағы Арал теңізіне құяды. Сырдария өзенінің ұзындығы – екі мың екі жүз он тоғыз километр (есептік). Қазақстандағы ұзындығы – бір мың төрт жүз(есептік) километр.Өзен бойында ежелгі қалалардың орны бар.Соның бірі – он тоғызыншы(реттік) ғасырда салынған көне Қызылорда қаласы. Сергіту сәті
| 6 тапсырма мәтіндегі сан есімнің түрлерін ажыратады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту /5 мин/ |
Диаграмманы толтыру. Дескриптор Сабақта алған білімдерін бекіту Бүгін біз:
| Оқушылар диаграмманы толтырады. | Өзін – өзі бағалау Оқушыларды бағалау | диаграмма | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы Рефлексия Кері байланыс /2 мин/ | Үй тапмырмасы. 107 бет 8 тапсырма . «ӘбділдаТәжібаев» тақырыбына синквейн «бес жолды тақпақ ) дайында Зат есім Сын есім Етістік Сөйлем Синоним Рефлексия Кері байланыс | Күнделікке үй тапсырмасын жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Комментариев 0